گروه امنیتی روئینوس
آمیختنِ درست و نادرست: تکذیب و اصلاح یک خبر - دست نوشته هاي دكتر سادات‌شريفي
گروه امنیتی روئینوس

آمیختنِ درست و نادرست: تکذیب و اصلاح یک خبر

2,059 بازديد | نوشته شده توسط فرشید | 30 اکتبر 2013

به‌نام خدا

آمیختنِ درست و نادرست: تکذیب و اصلاح یک خبر

images

سلام بر تمام دوستان عزیز و خوانندگان سایت؛

امروز بانو ارانی (مسئول پیگیری امورِ فروش کتابخانه) با من تماس گرفتند که خبری از قول من و جمعی دیگر درباب فروش کتابخانه «مرحوم» توفان نشر یافته و ایشان و دوستانشان را برآشفته. در اینترنت گشتم و یافتمش:

«مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس خبر داد: نجات کتابخانه ۴۰۰ میایون ریالی در شیراز/حفظ ۶۰۰۰ عنوان کتاب و مجله به نیم بها

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی فارس، گفت: با نجات یک کتابخانه نفیس در شیراز از پراکندگی بیش از ۶هزار عنوان کتاب و نشریه به ارزش ۴۰۰ میلیون ریال جلوگیری شد.»
 
متن کامل خبر  را در این لینک بنگرید: http://www.tasnimnews.com/Home/Single/148288
 
*** و امّا چند نکته و توضیح مهم در باب این خبر:
 
۱. من متن خبر را برای آقای محمدحسین نیکوپور فرستاده‌ام (به‌پیشنهاد خودشان) تا در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شود، اما در متن ارسالی من، تغییراتِ بدون هماهنگی یا  بی‌دقتی‌های فراوان رخ داده؛
۲. من در هیچ‌یک از نوشته‌های سایتم و جز آن از لفظ مرحوم، برای اشاره به نام مبارک استاد مسعود توفان اشاره نکرده‌ام اما در این خبر این لفظ آمده و دوستان و دوست‌داران استاد را نگران و رنجیده کرده؛
۳. نهاد کتابخانه‌های عمومی، اداره‌ای به‌غایت خدوم و نیکوست و من خدمت رییس محترم آن (حاج‌آقا محسن اسماعیل‌پور) دورادور ارادت ویژه دارم زیرا شاهد  فعالیت‌ها و خون‌دل‌خوردن‌های ایشان و همکارانشان بوده و هستم و در چند جلسه از «نقد کتاب فارس» نیز با ما مشارکت و همراهی داشته‌اند و به‌تمام این دلایل باوجود آنکه از نزدیک زیارتشان نکرده‌ام، برایشان احترامِ بسیار قائلم. باری در بحث نجات‌دادن کتابخانه، این نهاد هنوز ورود ننموده و درنتیجه این نقل‌قول صحیح نیست:
«وی اضافه کرد: یکی از گزینه های مطرح شده برای استقرار این مجموعه پر ارزش، افزودن آن به کتابخانه های عمومی شهر شیراز است که مناسب ترین گزینه برای اتصال به منابع جدید است چون اگر کتابخانه به منابع جدید متصل نشود به مرور زمان از بین خواهد رفت، بر این اساس تلاش بر این است موضوع این مجموعه کتاب ها نیز به زودی حل و فصل شود. این مقام فرهنگی استان بخشی از وظیفه انجمن خیرین کتابخانه ساز را حفظ کتابخانه های شخصی و ارزشمند عنوان کرد و گفت: بخشی از کار بانک تخصصی کتابخانه ها نیز که در این نهاد شکل گرفته، فراخوان کتابخانه های شخصی و ادارات به‌ ویژه درباره مدیریت آنهاست. بر این اساس فهرست این کتابخانه ها در حال احصا است و آمارگیری آن به روز انجام می گیرد.»
۴. دیگر نقل‌قول ناصحیح در این خبر، از قول بنده است و بدین شکل: «برای اینکه ۶‌هزار عنوان کتاب و مجله را که کتابشناسان حدود چهل‌ میلیون تومان قیمت‌ گذاشته ‌اند، به نیم بها فروخته نشود طرحی مشارکتی در دست اقدام قرار گرفت تا این کتابخانه با عضویت دوستداران کتاب، حفظ و نگهداری شود.»
و نادرستی‌اش از آنجاست که ما در حال خریدِ کتابخانه با مشارکت و لطف افراد هستیم؛ اما نه به قیمتِ چهل میلیون تومان، بلکه به نیمِ این قیمت.
************
امیدوارم این توضیحات، خاطرِ خانواده و دوست‌داران استاد توفان را قدری آرام کرده باشد و ایشان در خوشی و سلامت سال‌های سال بر سرِ ما سایه‌بان مهر بیفکنند.
ضمناً پیش از نشرِ این متن در سایتم، به خبرگزاریِ تسنیم (که خبر را منتشر نموده) ایمیل زدم تا با من تماس گرفته، اصلاحیه‌ای منتشر کنند و با نهاد کتابخانه‌ها نیز تماس گرفتم و آنان نیز به‌سهم پی‌گیر اصلاح امر خواهند بود.
در پایان، هم امیدِ آن دارم که اندک‌سهام‌های باقی‌مانده، زودتر خواهان‌هایی پیدا کند و کتابخانه در جایی مناسب مستقر گردد و هم لینکِ تمام پنج مطلبی را که تاکنون در سایتم در باب این کتابخانه منتشر نموده‌ام، اینجا می‌گذارم.
با مهر؛ دکتر فرشید سادات‌شریفی
نخستین دقایق بامداد ۸آبان۹۲
 
 
 
 

 

(0)


فرستاده شده در انجمن دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی شیراز،خبرهای روز | بدون نظر

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.


گروه امنیتی روئینوس

گروه امنیتی روئینوس
گروه امنیتی روئینوس