گروه امنیتی روئینوس
خبرهای خوب: ادامه فرصت نجات کتابخانه - دست نوشته هاي دكتر سادات‌شريفي
گروه امنیتی روئینوس

خبرهای خوب: ادامه فرصت نجات کتابخانه

5,863 بازديد | نوشته شده توسط فرشید | 22 سپتامبر 2013

به‌نام خدا

ادامۀ قصّۀ نجات یک کتابخانۀ نفیس و عضویت در آن؛ فقط با پنجاه‌هزار تومان

سلام دوباره بر هر عزیزی که چشم بر این کلمات می‌افکنَد:

پیش‌تر (ظهر روزِ جمعه، ۲۲شهریور۹۲) نوشتم و در همین سایت منتشر کردم:

images (1)

سلام بر هر که این متن را می‌خوانَد؛ امید که خرّم و پدرام بادید. اگر با لطف و مهرِ همیشگی‌تان این متن را تا انتها بخوانید، مرا مرهونِ خویش ساخته‌اید.

راستش شنبۀ گذشته باخبر شدم که بانویی از خارج از کشور به شیراز آمده و قرار است کتابخانه‌ای نفیس را بفروشد. رفتم و دیدم. کتابخانۀ استاد «مسعود توفان» بود! پژوهنده و مترجمی کم‌کار؛ اما همیشه خاص (مقاله‌ای از ایشان را از اینجا بگیرید و وصفِ ترجمۀ موفق ایشان از آلیس در شگفتزار را در اینجا بخوانید).

خلاصه اینکه دیدم شش‌هزار عنوان کتاب و مجلّه را که کتابشناسانِ بایسته‌کار حدود چهل‌میلیون تومان قیمت‌گذارده‌اند، به نیمِ قیمت می‌فروشند؛ به‌شرطی که یکجا خریده شود و در دستِ اهلش باشد، نه دلّالان. گفتم حیف است: هم باید جلوِ خروجِ این کتابخانه از شیراز را گرفت و هم در این وانفسایِ بیدادِ قیمتِ کتاب، دسترسی داشتن به این کتاب‌ها به‌قرارِ هر کتاب کمتر از ۳۵۰۰تومان، واقعاً کمک بزرگی است به اهالی و دوستدارانِ شعر و ادبیات و فرهنگِ باستان و زبان و انگلیسی و مجله و تاریخ و رمان و فلسفه و نظریۀ ادبی.

حال، کتابخانه را چگونه باید نجات داد؟ گفتم اگر ۲۰میلیون تومان قیمت کتاب‌ها و یک‌میلیون هزینۀ حمل و ثبت و خرید قفسه را تبدیل کنیم به ۴۲۰ سهمِ ۵۰هزارتومانی، کار شدنی‌ است. به این‌ترتیب، شما یا هر کس مانندِ شما، در ازایِ خریدِ سهم، رسیدی دریافت می‌کند که به‌دست یکی از قاضی‌های جوان و خوش‌فکر سهر تنظیم می‌شود با ذکر تاریخ و مبلغ خریدتان (ذکر تعدادِ سهم‌هاتان). پس از خرید هم این مجموعه به مکانی عمومی اما محفو‌ظ (احتمالاً یکی از آموزشکده‌های فنّی) منتقل و کتابخانه تشکیل می‌شود (بنا داریم به یاریِ حق، پس از خریدِ کتب، کتابخانه در آبان‌ماه افتتاح شود).

به این ترتیب، شما با خریدِ حداقل یک سهم:

* از خروج سرمایه‌ای فرهنگی از شیراز و نیز پراکنده‌شدن اجزای آن جلوگیری می‌کنید؛

* در «انجمنِ دوستداران زبان و ادبیات فارسی شیراز» عضو و از مزایا، تخفیف‌ها و خدمات رایگان آن بهره‌مند می‌شوید (یا می‌توانید کسی را به‌جای خود برای برخورداری از این مزایا معرفی نمایید)؛

در سال اول به‌رایگان عضوِ این کتابخانه می‌شوید (و اگر به هر دلیل مایل یا قادر نباشید به کتابخانه رفت‌وآمد کنید، می‌توانید کسی را به‌جای خود معرفی نمایید)؛

* اگر بیش از پانصدهزارتومان (ده‌سهم) خریده باشید، از مزایایی ویژه برخوردار خواهید شد (که حضوری برایتان توضیح خواهیم داد) و نیز مزایایی ویژه‌تر و خاص برای یک‌میلیون و دومیلیون؛

* برایِ سهام‌دارانی که در شیراز نباشند نیز مزایایی ویژه در نظر گرفته‌ایم (همچون دریافتِ پی‌دی‌افِ برخی کتب و مجلات نایاب و نیز امکانِ معرفیِ یک نفر ساکن شیراز برای استفاده از کتابخانه به‌جای خود)؛

* اگر روزی خواستید سهمتان را به‌غیر واگذار کنید، آزاد و مختار هستید؛

* و سرانجام، اگر روزی کتابخانه به هر علتی منحل یا فروخته شد، بر اساسِ تعداد سهمتان کتاب یا وجهِ نقد به شما تعلّق می‌گیرد. بنابراین ضررِ مالی نیز برای این حرکت معنوی و فرهنگی متصوّر نیست.

* حال اگر با این همراهی موافقیم چه کنیم:

* لطفاً تا پایانِ روزِ جمعه بیست‌و‌نهِ شهریور، نام مبارکتان، کد ملّی‌تان و تعداد سهم‌هایی که را مایل به خریدشان هستید، به شمارۀ ۰۹۱۷۳۰۰۲۶۲۱ پیامک یا به fsadatsharifi@gmail.com ایمیل فرمایید تا برای جلسۀ توجیهی (احتمالاً در تاریخ یکشنبه سی‌ویک شهریور) خبرتان کنیم؛

** با پیامک، ایمیل، تبلیغ شفاهی، به اشتراک‌گذاردنِ این متن یا پیوند آن در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی یا از هر طریق دیگر که می‌دانید اطلاع‌رسانی فرمایید تا تقسیمِ سهم‌ها هرچه زودتر به‌پایان رسد (تا لحظۀ ارسال این نامه، هفتاد سهم برای داوطلبان کنار گذاشته شده و ۳۵۰ سهم باقی مانده است)؛

*** اگر پرسش یا ابهام یا پیشنهادی داشتید، بهترین راه مکاتبه با ایمیلِ پیش‌گفته است؛ اما اگر صحبتِ تلفنی یا حضوری را ضروری دانستید، لطفاً به شمارۀ بالا پیامک دهید تا زمان مناسب را با هم تعیین کنیم.

با مهر و سپاس صمیمانه؛ دکتر سادات‌شریفی، دبیر «انجمنِ دوستداران زبان و ادبیات فارسی شیراز»

بر اثر این فراخوان، تا لحظۀ نگارش این متن چند نتیجه حاصل شده است:

اول. تا این لحظه (ساعت ۱۵:۲۵ روز یکشنبه ۳۱شهریور)، ۶۶عزیز۳۳۰ سهم را خریده‌اند و این یعنی «آری به‌اتّفاق جهان می‌توان گرفت!». و گرچه به‌خاطر هزینه‌های پیش‌بینی‌ناشده، مجبوریم تعداد سهام‌ها را تا ۵۵۰یا۶۰۰ افزایش دهیم؛ اما با این‌همه لطف، رسیدن به آن را نیز اصلاً دورازدسترس نمی‌پندارم.

دوّم. با سرکار خانم سعادت و بنیاد فرهنگی‌شان آشنا شدم (به‌نشانی: www.bonyadfs.ir) که گشاده‌رویانه و گشاده‌دستانه قول همکاری دادند و کتابخانه احتمالاً در آن مجموعه نگهداری خواهد شد و به بزرگواران خدمات می‌دهد.

سوّم. چون مسئول فروش کتابخانه تا حدود ۲۰ مهر در سفر به‌سر می‌برند، فرصتِ تبلیغ و ثبت‌نام را تا پایان روز ۱۳مهر افزایش داده‌ایم و ان‌شاءالله روز ۲۱مهر با کسانی که کمک خود را مشروط به‌بازدید از کتابخانه کرده بودند و نیز هرکه دوست داشته‌باشد، به‌دیدار این مجموعه می‌رویم و احتمالاً روز ۲۲مهر هم مجمعی با حضور تمام سهام‌داران یا نمایندگانشان خواهیم داشت. لطفاً تا آن موقع به یاریِ سبزتان ادامه دهید.

با احترام و تجدید ارادت؛ سادات‌شریفی

دبیر «انجمنِ دوستداران زبان و ادبیات فارسی شیراز»

۳۱شهریور۹۲

(0)


فرستاده شده در انجمن دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی شیراز،خبرهای روز،و از چيزهای ديگر | یک نظر


یک پاسخ برای “خبرهای خوب: ادامه فرصت نجات کتابخانه”

  1. توسط alibaghdadi در اکتبر 3, 2013 | پاسخ

    سلام.کاش همه انقد احساس وظیفه میکردن
    ممنون

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.


گروه امنیتی روئینوس

گروه امنیتی روئینوس
گروه امنیتی روئینوس