گروه امنیتی روئینوس
نشستِ فردای ما دربابِ خاندانِ هدایت؛ نمونه‌ای از چالشِ امروز و فردایِ ما - دست نوشته هاي دكتر سادات‌شريفي
گروه امنیتی روئینوس

نشستِ فردای ما دربابِ خاندانِ هدایت؛ نمونه‌ای از چالشِ امروز و فردایِ ما

1,638 بازديد | نوشته شده توسط فرشید | 03 آوریل 2015

به‌نام خدا

سلام و تبریک به‌مناسبتِ شادمانی‌های اخیر؛

۲

همان‌طور که می‌دانید، فردا، شنبه، ۱۵فروردین، من و دوستانم در «انجمنِ دوست‌دارانِ زبان و ادبیات فارسی»، «نخستین شبِ نقد بومی» را در کافه‌هنر گلستان برگزار می‌کنیم که به خاندانِ هدایت اختصاص دارد. از نخستین اطلاع‌رسانیِ این برنامه تا حال، چالش‌ها و نالِش‌های متعددی نصیبِ ما شده است:

۱. عده‌ای، بی مطالعاتِ کافی، لُندیدند که: «کی گفته خاندانِ هدایت ربطی به شیراز دارند؟!!» و جالب آنکه وقتی علاوه‌بر اهمیتِ شیراز در بالیدنِ رضاقلی‌خان، سند آوردیم که دو فرزندِ وی زاده و بالیده در شیرازند، به‌جای پذیرش و پوزش ما را متهم کردند که: «متأسفانه هنوز تفکر قومی و قبیله‌ای، دست از سر ما ایرانی جماعت برنداشته است. اینکه با هر استلالی بخواهیم شخصیتی را به  حوزۀ جغرافیایی و ایلی و قبیله‌ای خود کنیم و بعد هم افتخار کنیم که مثلن [به رسم‌الخط علمایی‌شان دقت کنید!] هدایت هم متعلق به قوم ما هست، چراکه پسرعمویِ عمه‌اش چند صباحی در شیراز بوده و شاید هم بیشتر این فامیل از شیراز دیدن کرده‌اند و خواهرشوهرِ دخترداییِ پدرش هم شیرازی بوده.»!

۲.  عده‌ای، با حساسیت به واژۀ هدایت، غُندیدند که: چرا وقتتان را صَرفِ اشقی‌الاشقیا [!] می‌کنید. این هدایت نه عارف بوده نه پیغمبر و نه پیغمبرزاده. و در ادامه، هدایت را در آدم‌کشی با پراید و ما را در فرصت‌طلبی با مگس مقایسه فرمودند!

بگذریم از اینکه ما هرگز نگفتیم صادق، چنین و چنان است و بگذریم‌تر! اینکه می‌خواهم از علما و روان‌شناسان نظرسنجی کنم که اصولاً خواندنِ کتابی مثلِ بوفِ کور چقدر می‌تواند با کشتنِ خود ربطی داشته باشد.

افسوس، که علاوه‌بر کم‌مطالعگیِ برآمده‌از حس همه‌چیز دانی، وقوف بر حاشیه به‌جای ورود به متن، اشتراکِ هر دو دسته بود و هیچ‌کس از ما نپرسید، این خاندانِ هدایت را چه به نقدِ بومی؟

باری، خودم پاسخ می‌دهم:

نقد و نظریات جدید ادبی که قلمروِ اصلیِ کارِ من است، تماماً وارداتی نیست. نه که واردات لزوماً بد یا خوب باشد، نه؛ غرض این است که در تذکره‌نگاریِ رضاقلی‌خان یا کتب بلاغی و عرفانی‌اش یا نگرش ها و نگارش‌های هدایت، اثری از نظریاتِ گذشته و موضعی دربرابرِ نظریاتِ مدرن هست، وَلو ناآگاهانه. کارِ من و همراهانم (عزیزان: دکتر فاموری و جنابِ هوشیار)، همین است که یک یا چند قدم به آشکارسازیِ این ارتباط نزدیک شویم؛ بلکه مقدمه‌ای باشد بر خودشناسی و دیگرشناسیِ واقعی‌تر و کارآمدتر.

منتظرِ قدومتان هستیم.

شنبه، پانزده فروردین، ساعت هجده، کافه‌هنر گلستان (چهارراهِ پارامونت، روبه‌روی تقاطعِ ذوالانوار، داخلِ گالری وصال).

arm

و در پایان، چند فایل تکمیلی برای پیش‌مطالعه دربابِ این نشست:

About11

About2

Against

(0)


فرستاده شده در انجمن دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی شیراز،پژوهش،خبرهای روز،کافه‌هنر گلستان،نقد و بررسی کتاب،نوشتارهای دیگران | بدون نظر

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.


گروه امنیتی روئینوس

گروه امنیتی روئینوس
گروه امنیتی روئینوس