گروه امنیتی روئینوس
پرونده‌های مربوط به دوستان کارگاه نقشۀ ذهنی - دست نوشته هاي دكتر سادات‌شريفي
گروه امنیتی روئینوس

پرونده‌های مربوط به دوستان کارگاه نقشۀ ذهنی

2,332 بازديد | نوشته شده توسط فرشید | 05 آگوست 2014

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام؛

ویراستاران-پارس

 

همان‌طورکه در کلاس قرار گذاشتیم، برای جلسۀ آینده باید زحمت طراحی چند نقشۀ ذهنی را بکشید. ابتدا روش طراحی نقشۀ ذهنی را با بررسی این نقشۀ ذهنی مرور بفرمایید:

How-to-mind-map-Mind-Map-by-Jane-Genovese-Farsi

تمرین اول: آخرین روضه

ابتدا در چک‌نویس، ایدۀ اولیۀ خود را طراحی کنید. این مرحله حداکثر ۲۰ دقیقه از شما زمان می‌گیرد. سپس در مرحلۀ دوم، نقشۀ ذهنی نهایی را در کاغذ A3 پاکنویس کنید. برای این مرحلۀ ۴۰ دقیقه زمان مناسب است. در طراحی این نقشۀ ذهنی به‌دنبال این باشید که سیر داستان در نقشه بیاید و بتوانید از روی نقشه، داستان را در چند دقیقه شرح دهید. مواظب باشید جنبۀ هنری نقشۀ ذهنی، جنبۀ منطقی آن را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

 

تمرین دوم: بلوک‌های بی‌سیمان

این‌هم متنی داستانی است؛ اما این بار خاطره‌ای واقعی. لطفاً ابتدا در چک‌نویستان، نظام منطقی متن را استخراج کنید و سپس سراغ جلوه‌های هنری نقشۀ ذهنی بروید. اول ببینید موضوع اصلی چیست و شاخه‌های فرعی‌اش کدام است. وقتی این را استخراج کردید، نوبت تصویر مرکزی و… است. حالا نقشه‌تان را پاکنویس کنید. یک ساعت زمان برای کل این نقشه کافی است. البته باید کمتر از این از شما وقت بگیرد.

 

تمرین سوم: تفاوت‌های زنان و مردان در زندگی مشترک

خب، این تمرین کمی جدی‌تر شده است. می‌خواهیم متنی علمی را به نقشۀ ذهنی تبدیل کنیم. البته این متن ساده است. نگران نباشید. شروع کنید: نقشۀ مقدماتی‌تان را بکشید و سپس آن را پاکنویس کنید. زمان لازم: ۵۰ دقیقه.

 

تمرین چهارم: آسیب‌شناسی فرهنگ جامعه یا علل عقب‌ماندگی ایرانیان

نوشته‌ای زیباست از استاد ارجمند، مصطفی ملکیان. تبدیل این متن به نقشۀ ذهنی احتمالاً زمان بیشتری از شما بطلبد. به نظام منطقی این مقاله به‌راحتی می‌توانید دست بیابید. اینجا وقت هنرنمایی شماست. چقدر می‌توانید در جنبۀ هنری پیش بروید. البته می‌دانید که اصلاً لازم نیست همه‌چیز را تصویرسازی کنید. ازنظر هنری، این دو چیز ضروری است: تصویر مرکزی، شاخه‌های رنگی. اما تصویرسازی برای بقیۀ مباحث و استفاده از نمادها، به توان و سلیقۀ شما بستگی دارد. امیدوارم در جنبۀ هنری نقشۀ ذهنی دچار وسواس نشوید. دوباره به نقشۀ ذهنی بالا که کار خانم Jane Genovese بود، نگاه کنید. ببینید چقدر تصاویر را ساده کشیده است. از شما نمی‌خواهم اثری هنری خلق کنید.

 

تمرین پنجم: شاخص‌های ارزیابی اصول اخلاقی در علم و فناوری در ایران

متنی است با ساختار علمی‌پژوهشی. البته فقط بیان مسئلۀ این پژوهش را برایتان انتخاب کردم تا کار سنگین نشود. بسم‌الله. ببینم چه می‌کنید. اگر سؤالی بود، بپرسید تا راهنمایی‌تان کنم.

 

خواهش من از شما عزیزان: پنج تمرین به شما داده‌ام؛ اما اگر شما به زحمت نمی‌افتادید، این تعداد را به ده یا پانزده تا افزایش می‌دادم. خواهش می‌کنم خودتان علاوه بر این تمرین‌ها، چند تای دیگر هم انجام دهید. هرچه بیشتر، بهتر.

خواهش دومم: این تمرین‌ها فرصت خوبی که سؤال‌ها و ابهام‌هایتان را مشخص کنید تا در جلسۀ دوم آن‌ها را پاسخ دهم. پس حتماً این سؤالات ارزشمند خود را یادداشت بفرمایید که با آن‌ها کار داریم.

دریافت پوشۀ فشرده از اینجا

یادآوری مهم: کلاس همان یکشنبه ۱۹مرداد، ساعت ۱۸ باقی ماند و به دوشنبه موکول نشد.

دوستدارتان، سیدحمید حیدری‌ثانی

(0)


فرستاده شده در انجمن دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی شیراز،نقد و بررسی کتاب،ويرايش | بدون نظر

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.


گروه امنیتی روئینوس

گروه امنیتی روئینوس
گروه امنیتی روئینوس