گروه امنیتی روئینوس
پنجمین نشستِ ماهانۀ «دیدۀ جان‌بین» با حضور دکتر محمد دهقانی (مترجمِ برجستۀ آثار کازانتزاکیس) - دست نوشته هاي دكتر سادات‌شريفي
گروه امنیتی روئینوس

پنجمین نشستِ ماهانۀ «دیدۀ جان‌بین» با حضور دکتر محمد دهقانی (مترجمِ برجستۀ آثار کازانتزاکیس)

2,870 بازديد | نوشته شده توسط فرشید | 01 آگوست 2013

به نام خدا

 

سلام به ‌همۀ  دوستان؛

همان‌طور که مستحضرید، سلسله نشست‌های ماهانۀ «دیدۀ جان‌بین» (ویژۀ نقد و بررسی متون ادبیات فارس با نظریات جدید ادبی)، تا کنون چهار جلسه را پشتِ سر گذارده است (اسفندِ۹۱: فرم در رباعیات اوجی، فروردین۹۲: زیبایی‌گرایی سعدی، اردی‌بهشت۹۲: کنشگران داستان سووشون و خرداد۹۲: سبک‌سنجیِ شوخ‌نگاشت‌ها در التفاصیل توللی).

اینک، پنجمین نشستِ این برنامه‌ها به موضوعی خارج از ادبیات فارس اختصاص دارد؛ اما باز هم تلاشی است برای تقویت بنیۀ نقدِ مبتنی‌بر نظریه. ارائۀ نظرگاهِ تازه برای بررسی «جهان‌بینی» و «معنای زندگی» با نمونه‌پژوهی در آثار برگزیدۀ نیکوس کازانتزاکیس، موضوع این جلسه خواهد بود و ارائۀ‌ مطالب را خانم سمیرا متین‌نژاد مدیریت خواهند کرد. به‌علاوه، مطابق معمولِ این نشست‌ها یک گروه علمی و دو یا سه داور ایشان را همراهی خواهند نمود.

گروه علمی این برنامه را فاطمه طوبایی، پرنیان محمدیان، مسعود هوشیار، اختر آقاجونی، زهرا ملک‌پور به‌همراه حقیر تشکیل می‌دهند و دکتر محمد دهقانی (مترجمِ آثار متعدّدی از کازانتزاکیس و برندۀ جایزه از یونان به همین سبب) مهمان ویژه و داورِ این نشست خواهند بود.

از دکتر محمد دهقانی علاوه بر ترجمۀ کتاب‌های بودا، به‌سوی آزادی، چین و ژاپن، سفرها و سیر آفاق از نیکوس کازانتزاکیس، ترجمه‌های دیگری با عنوان‌های گدا (رمانی از نجیب محفوظ)، اسطوره، روان‌شناسی دین و تاریخ‌نگاری فارسی در کنارِ کتبِ‌ تألیفیِ وسوسۀ عاشقی، پیشگامان نقد ادبی، فارسی عمومی، از شهر خدا تا شهر انسان و نیز مقدّمه‌ای بر دیوان فصیحیِ هروی به‌همراهِ ده‌ها مقاله منتشر شده است.

شایان ذکر است که یک یا دو داور از استان فارس نیز دکتر دهقانی را در این نشست همراهی خواهند نمود که در روز پنجشنبه، ۳۱مرداد۹۲؛ ساعت۱۷تا۲۰:۰۰ در مرکز اسناد و کتابخانۀ ملّی فارس (به‌نشانیِ چهارراه حافظیه)، به عنوان برنامۀ مشترک این نهاد با «انجمن دوستداران زبان و ادبیات فارسی» برگزار می‌شود.

(0)


فرستاده شده در انجمن دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی شیراز،پژوهش،خبرهای روز | بدون نظر

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.


گروه امنیتی روئینوس

گروه امنیتی روئینوس
گروه امنیتی روئینوس