گروه امنیتی روئینوس
گزارش اجمالی نقد مجموعه‌داستان معبد لاکپشت نوشتۀ میترا معینی - دست نوشته هاي دكتر سادات‌شريفي
گروه امنیتی روئینوس

گزارش اجمالی نقد مجموعه‌داستان معبد لاکپشت نوشتۀ میترا معینی

1,034 بازديد | نوشته شده توسط فرشید | 29 فوریه 2016

گزارش اجمالی نقد مجموعه‌داستان معبد لاکپشت نوشتۀ میترا معینی

مجموعه‌داستان معبد لاکپشت نوشتۀ میترا معینی، در روز چهارشنبه، پنجمِ اسفند۱۳۹۴، مهمان «انجمن اهل قلم فارس» و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس شد.

در آغاز این نشست که از ساعت ۱۸تا۲۰ در سالنِ استاد سپاسدار از مجموعۀ فرهنگی‌هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، دکتر فرشیدِ ‌سادات‌شریفی، کارشناس‌مجریِ برنامه و دبیرِ کارگروه نقد و پژوهشِ انجمن اهل قلم فارس، با خوانشِ داستانِ کوتاهِ «معبد لاکپشت» که نام خود را به مجموعه داده است، فضای جلسه و ذهن مخاطبان را برای جلسه آماده کرد.

منتقد اولِ برنامه، حسین اسدی‌جوزانی بود که براساس تخصص خود در ساختگرایی و روایت‌شناسی، به بررسی و آسیب‌شناسی ساختار و سبک داستان‌های مجموعه پرداخت و داستان «اسب‌ها و آدم‌ها» را موفق‌ترین داستان مجموعه دانست.

دومین نقد، به‌صورت خوانشِ نقدِ مکتوب طیبه گوهری ارائه شد. از دید این داستان‌نویس، «اسب‌ها و آدم‌ها»، «جهیدن روی آب» و «منیر» هر کدام به دلیلی متفاوت از داستان‌های خوب مجموعه هستند و نویسنده با این سه داستان خوشخوان به ما نشان می‌دهد که اگر بتواند جهان داستانش را متوازن بسازد، راه را برای خود هموار کرده است. مجموعه معبد لاکپشت زبان و نثر روانی دارد و قادر است به‌دور از اطناب و زیاده‌گویی با کشش روایی مستتر در زبان ضعف‌های ساختاری خود را ترمیم کند. نکتۀ دیگر اینکه از دید ایشان، عنوان «اسب‌ها و آدم‌ها» انتخاب بهتری بود برای تا کتاب تا «معبد لاک‌پشت»؛ به پشتوانه استحکام ساختاری و ایده خوبی که این داستان در ذات خود دارد و بهترین داستان کتاب است.

پس‌از او، مهدی جعفری، دیگر داستان‌نویس شیرازی،‌ با رویکردی تجربی، به فرآیند شکل‌گیری و «اجرای» داستان‌ها پرداخت. این منتقد نیز در برگزیدن «اسب‌ها و آدم‌ها» به‌عنوان موفق‌ترین داستان مجموعه، با اسدی‌جوزانی و گوهری هم‌نظر بود.

بعد از این سه نقد، میترا معینی داستان تحسین‌شدۀ «اسب‌ها و آدم‌ها» را خواند که با توجه و تشویق حضار روبه‌رو شد و سرانجام، آخرین منتقد، دکتر مرضیه طاهری بود که به جایگاه و نقش و بازتاب زنان در داستان‌های این مجموعه پرداخت.

پایان‌بخشِ برنامه نیز گزارش خانم هوشیار، مدیر اجرایی «انجمن اهل قلم فارس» و تقدیم هدایای یادگاری به نویسنده و منتقدان بود.

(0)


فرستاده شده در انجمن دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی شیراز،خبرهای روز،نقد و بررسی کتاب | بدون نظر

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.


گروه امنیتی روئینوس

گروه امنیتی روئینوس
گروه امنیتی روئینوس